
| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Pins | 6 |
| Resistance | 24 MΩ |
| Height | 1.1 mm |
| Packaging | Reel |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Weight | 0.036 g |
| Number of Elements | 1 |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 5 months ago) |
| Max Power Dissipation | 800 mW |
| Power Dissipation | 800 mW |
| Threshold Voltage | 800 mV |
| Number of Channels | 1 |
| Input capacitance | 895 pF |
| Continuous Drain Current (ID) | 6.2 A |
| Rds On Max | 24 mΩ |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 20 V |
| Turn-On Delay Time | 8 ns |
| Turn-Off Delay Time | 22 ns |
| Element Configuration | Single |
| Rise Time | 6 ns |
| Gate Charge | 12 nC |
| Drain to Source Resistance | 21 mΩ |
| Max Junction Temperature (Tj) | 150 °C |
| Nominal Vgs | 800 mV |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | 12 V |
| Drain to Source Breakdown Voltage (Vds) | 20 V |
| Schedule B | 8541290080 |
| Manufacturer Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 5 months ago) |
| Gate to Source Threshold Voltage | 600 mV |
| FET Type(Transistor Polarity) | N-Channel |
Stock: 9795
Distributors
pcbx
Unit Price$0.35052
Ext.Price$0.35052
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.35052 | $0.35052 |
| 10 | $0.24622 | $2.46220 |
| 50 | $0.20519 | $10.25950 |
| 100 | $0.17099 | $17.09900 |
| 500 | $0.13166 | $65.83000 |
| 1000 | $0.11627 | $116.27000 |
| 3000 | $0.07822 | $234.66000 |
| 5000 | $0.07698 | $384.90000 |
| 10000 | $0.07575 | $757.50000 |
